Jak dobrać rozmiaru kasku?

Kask jest niezbędnym wyposażeniem dla dziecka i dorosłego podczas jazdy na hulajnodze, a także na innych pojazdach. Podczas wypadku to właśnie głowa jest najbardziej narażona, a jej urazy są niezwykle niebezpieczne i mogą być tragiczne w skutkach. Jazda w kasku zdecydowanie zmniejsza ryzyko poważnych dla zdrowia urazów. Dlatego zalecamy używać kask bez wyjątku, nawet przy bardzo krótkich przejażdżkach na hulajnodze.

Często dzieci niechętnie zakładają kask lub nawet wcale nie chcą go używać. Musimy być zdeterminowani i nie pozwalać dziecku jeździć bez kasku w żadnym wypadku. Pamiętajmy też, że przykład płynie z góry, więc my dorośli, też dbajmy o właściwe zabezpieczenie głowy i dawajmy dobry przykład.

Jeżeli kask ma właściwie spełniać swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrany do rozmiaru głowy. Dużo osób popełnia błąd, kupując kask odrobinę za duży, bo „przecież dziecka i tak zaraz wyrośnie”. Jest to jeden z poważniejszych, a na dodatek najczęstszych błędów podczas zakupu kasku. Zbyt luźny kask nie chroni głowy, a nawet może stanowić dodatkowe zagrożenie. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której dziecku podczas jazdy za luźny kask zsuwa się na oczy, tym samym oślepiając je. Skutki takiego zdarzenia mogą być niezwykle groźne. Gdy kask jest zbyt mały, nie trzyma się on odpowiednio na głowie i podczas wypadku po prostu spadnie, zamiast ochronić głowę.

Aby właściwie dobrać rozmiar kasku należy za pomocą sznurka lub metra krawieckiego zmierzyć obwód głowy. Pomiar powinien odbywać się na wysokości ok. 1 cm nad brwiami. Sznurek lub metr powinien ściśle przylegać do głowy. Na czas pomiaru najlepiej rozpuścić włosy dziecka. Pomiar najlepiej powtórzyć kilka razy, a wyniki uśrednić. Należy wybrać taki rozmiar kasku, w którym zawiera się wynik dokonanego pomiaru. W wypadku kasków Micro rozmiar "S" ma regulację od 48 do 53 cm, a rozmiar "M" od 53 do 57 cm.


Komentarze

Dodano w poniedziałek, luty 5, 2018 przez Jarek Link do komentarza
kometnarz
Zobacz 1 - 1 z 1

Skomentuj